Blog

Pochwała jest jak słońce

Niechaj dzięki Tobie ludzie uwierzą we własne siły.
„Nie lubię, kiedy ktoś prawi mi komplementy, bo wiem, że za chwilę będzie czegoś ode mnie chciał” - taki jest

najczęstszy zarzut wobec mówienia dobrych rzeczy. Ty też zakładasz, że każdy komplement jest podszyty manipulacją? Szkoda...
Gdy zwracasz się do kogoś z prośbą, zacznij od szczerej pochwały i uznania.
Zauważ różnice pomiędzy komplementem a pochlebstwem. Komplement jest wyrazem uznania i sympatii, szczerego zainteresowania. Natomiast pochlebstwem można nazwać wypowiedź przesadnie grzeczną, mającą na celu wywołanie czyjejś przychylności, przypodobanie się komuś – to jest kolosalna różnica między tymi dwoma słowami. Skupmy się na pierwszym, a odrzućmy drugie - to nieszczere.
Czy mąż mówiący żonie, że ładnie wygląda zawsze czegoś od niej oczekuje w zamian? Czy chwaląc nową sukienkę przyjaciółki oczekujemy czegoś w zamian?
Czy mówiąc synowi że świetnie mu poszło na meczu oczekujemy czegoś w zamian?
Spróbujmy nastawić się już na zawsze w szczerym przeświadczeniu mówienia pochwał. Popatrzmy na tą sprawę z perspektywy osoby słuchającej komplementu. Czy nie miło jest nam usłyszeć, że ładnie wyglądamy? Że doskonale spisaliśmy się w pracy? Że wspaniale zorganizowaliśmy imprezę? Miejmy na uwadze to, jak miło jest słyszeć miłe słowa. Społeczeństwo Polskie jeszcze do niedawna było wychowywane w sposób dość pesymistyczny, a postawa o budowaniu poczucia własnej wartości była czymś irracjonalnym, a co za tym idzie prawienie komplementów nie jest naszą mocną stroną. Ale na naukę nigdy nie jest za późno, a więc przejdźmy teraz do praktyki:


Pamiętaj o tym by unikać słowa „ale” po szczerym komplemencie. Np. mówiąc dziecku, że „Jesteśmy z ciebie dumni, że poprawiłeś oceny, ale gdybyś popracował bardziej nad ortografią miałbyś lepsze wyniki z przedmiotów językowych.” Nasz początkowy komplement w tym momencie wydaje się sztuczny i sprawia wrażenie fałszu, natomiast wystarczyłoby tylko zamienić „ale” na „i”, „Jesteśmy z ciebie dumni że poprawiłeś oceny i gdybyś popracował bardziej nad ortografią miałbyś lepsze wyniki z języków.” – taki przekaz jest odbierany o wiele cieplej i serdeczniej. Nie warto stosować bezpośredniej krytyki.
Szczera pochwała i uznanie może mieć niesamowicie pozytywne skutki. Oczywistym faktem, jest to że muszą być to szczere słowa. Niezależnie od tego czy chcemy coś konkretnego od danej osoby osiągnąć, czy po prostu być miłym. Dzięki naszym słowom ludzie mogą uwierzyć we własne siły. Mówiąc komplementy łatwiej będzie nam również je przyjmować. Nie zaprzeczajmy miłym słowom, które słyszymy.


„Pochwała jest jak słońce, które rozgrzewa ludzką duszę; nie możemy kwitnąć i rosnąć bez niej. A mimo to, choć wielu z nas jest zbyt chętnych, by stosować wobec innych zimny wiatr krytyki, niechętnie dajemy ludziom dookoła słoneczne ciepło pochwały.” – cytat autorstwa Jess’a Lair (z książki Dale’a Carnegie „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”)

 

© 2018 dominikalakomy.pl