Praktykuj świadome oddychanie.
Na pewno znasz uczucie gdy coś „zapiera dech w piersi”. Stresujące czy po prostu emocjonujące sytuacje powodują, że zwiększa się zapotrzebowanie naszego organizmu na tlen, a więc zaczynamy szybciej oddychać.
Utrudnia to przyswajanie tlenu przez co w skrajnych przypadkach możemy się doprowadzić np. do niedotlenienia mózgu.
Zastanowiło cię to kiedyś jak oddychasz? Czy oddech jest płytki, a może głęboki? Czy wdechy równają się wydechom? Czy wysilam się w jakikolwiek sposób oddychając? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z pytań brzmi „tak” – musimy to natychmiast zmienić! Wyrównaj oddech, niech będzie lekki i naturalny. Dla ułatwienia połóż sobie dłonie na brzuchu i obserwuj.
Usiądź bądź połóż się w wygodnym miejscu, gdzie nikt przez jakieś piętnaście minut nie będzie przeszkadzał. Uspokój się, zamknij oczy, zrelaksuj. Powoli wciągaj powietrze przez nos, a wydychaj przez usta. Skup się na tym by wdechy miały tą samą długość co wydechy. Staraj się skupić uwagę tylko na oddychaniu. Niech wszystkie natrętne myśli i sprawy do załatwienia, które kotłują się w głowie po prostu przepływają obok naszej świadomości. Wyobrażaj sobie, że wdychasz siłę witalną i ogromne możliwości. Poprzez oddech puszczają wszystkie napięcia, zmęczenie i ograniczenia. Właściwe oddychanie zdaniem joginów może zmienić sposób myślenia na lepszy.
Terapia świadomego oddychania zwiększa pojemność płuc już po około 3 tygodniach regularnego praktykowania. Nasza postawa się poprawi, ogólne samopoczucie jak i zdrowie. Według wielu nauk wschodu oddech jest uznawany jako coś boskiego. Dzięki oddechowi żyjemy i „ładujemy się”. Oddech napędzający nas do życia miewa rożne nazwy jak „chi” (Chiny) bądź „prana” (Indie). Oddech to pierwsza czynność jaką wykonujemy przychodząc na świat. Wielu ludzi w ogóle nie zwraca uwagi na oddech, tak jakby wcale nie istniał. Bez jedzenia i wody człowiek wytrzymać może kilka dni ale bez oddechu? Kilka minut. Przestańmy oddychać automatycznie niczym robot a nauczmy się robić to świadomie i z uwagą. Tematyka oddechu obejmuje wiele kursów i szkoleń – a więc nie jest to błahy temat. Wszystko sprowadza się do jednego – przywrócenia w sobie a raczej przypomnienia oddechu jaki wykonywaliśmy zaraz po narodzinach. Długi głęboki oddech. Wszystkie dzieci oddychają w ten sposób. Dopiero później w miarę stresów jakie doświadczają (w szkole, z rówieśnikami czy w rodzinie) zatracają tą umiejętność. Gdy dorosły człowiek przypomni sobie ten sposób oddychania może być pewien, że wiele dolegliwości fizycznych zakończy się, a rozpocznie się życie w pełni zdrowia i wewnętrznego spokoju.